Barış AKDEMİR

Web Yazılım Günlüğü

Html5 Nedir?

Html5, html işaretleme dilinin son ve güncel sürümüdür(2013). Bu sürümün en büyük özelliği; video, audio ve canvas etiketlerinin eklenmesidir. Bu etiketler sayesinde video ve ses oynatmak için kullanılan flash uygulamalarının hakimiyeti kırılmış oldu. Steve Jobs’ın Flash uygulamalarının aşırı batarya tüketimi gerçekleştirdiği gerekçesiyle Iphone ve Ipadlerde desteklenmeyeceğini açıklaması, ardından da Adobe firmasının artık mobil cihazlar için flash player’ı desteklemeyeceklerini açıklaması Html5’in yaygınlaşmasına en büyük katkıyı yaptı. Canvas etiketinin javascript yardımıyla flash animasyonlarının yerini alacak kapasiteye sahip olsa da henüz bu hakimiyeti yıkabilmiş değil. Adobe Edge Animate CC’nin geliştirilmesi ve yaygınlaşması ile bu hakimiyetin de yıkılacağını düşünmekteyim.

Şu an tarayıcılar Html5 desteği sağlasalar da bu oran %100 değil ve bazı küçük farklılılar gösterebiliyor. Örneğin audio etiketinde Chrome mp3 oynatabilirken, Firefox ogg formatını desteklemekte. Umarız zamanla farklılıklar en aza indirgenir ya da tamamen ortadan kalkar.

Html5 ile gelen bir özellik de, javascript’den az da olsa rol çaldığı. Benzer bir durumun css için de olduğunu okumuştum.

Html5 sayesinde bir çok uygulama için artık harici uygulamalar kullanma zorunluluğu ortadan kalktı. Tasarım kısmından pek bahsetmedik ancak html5 ile gelen yeni etiketler sayesinde tasarım yönüyle de daha güçlü olduğunu söylemek gerek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.