Barış AKDEMİR

Web Yazılım Günlüğü

jQuery Nedir?

Yazımın hemen başında şunu belirtmeliyim. jQuery bir değil, bir javascript kütüphanesidir. Bir çok insana jQuery dediğiniz de size hemen bunu söylerler. Ben bu tarz şeylere pek takılmam ancak insanlar haklı. Ama bu tarz insanlara ben de biraz sinir oluyorum açıkcası.

jQuery 2006 yılında John Resig tarafından geliştirilmiş ve geliştiricilerin kullanımına sunulmuştur. Günümüzde (2013) en çok kullanılan javascript kütüphanesi ünvanına sahiptir. En büyük avantajlarından bir tanesi, hatta bana göre en önemlisi de budur. Çünkü bir dili/kütüphaneyi ne kadar çok kişi kullanıyorsa, onunla ilgili o kadar çok döküman vardır ve karşılan sorunlarla ilgli de o kadar çok döküman/çözüm vardır.

jQeury kütüphanesini resmi sitesinden indirerek kullanabilirsiniz. Yeni aynı sitedeki dökümantasyona da ulaşabilirsiniz. jQuery gerçekten muhteşem bir teknoloji. Ajax teknolojisinde insanlar gerçekten hayrete düşmüşlerdi ancak jQueryden sonra bizi hayrete düşürecek şey ne olacak çok merak ediyorum. Bu kütüphane sayesinde, farklı animasyonlar ve efektler kullanılabiliyor. Sliderlar genellikle jQuery kullanmakta. Animate özelliği sayesinde, elementleri hareket ettirebilir, tonlarıyla oynayabilirsiniz.

Ağırlıklı olarak tasarım odaklı olduğu söylenir. Ancak seçicileri,post,attributes gibi bir çok kütüphanesi ile web yazılım tarafıyla olan işlemlerinizde de büyük kolaylık sağlıyorsunuz. Örneğin post işleminde, ajax büyük bir kolaylık ve yalınlık getirmişti, ama jQuery bu işlemi bir adım öteye taşımış.

Daha burada yazamadığım bir çok özelliği ile jQuery gerçekten fark yaratmış bir kütüphane. Basit bir örnek vermek gerekirse, daha düne kadar javascript kütüphaneleri yazılırken, artık günümüzde jQuery kütüphanesi için kütüphaneler yazılmakta. Jquery UI buna en büyük örnektir.

Geleneği bozmuyorum ve aşağıda bir jQuery kodunun nasıl olması gerektiği ile ilgili örnek kod paylaşıyorum. Burada dikkat edilecek iki nokta bulunuyor. Birincisi jQuery kütüphanesini çağırmış olmanız, ikincisi ise kodları ‘//jquery kodları burada’ yazan kısma yazmanız. Diğer kalan js kodlarını, jQuery açılış ve kapanış tagları olarak görebilirsiniz.

<!DOCTYPE html PUBLIC "-//W3C//DTD XHTML 1.0 Transitional//EN" "http://www.w3.org/TR/xhtml1/DTD/xhtml1-transitional.dtd">
<html xmlns="http://www.w3.org/1999/xhtml">
<head>
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" />
<title>Untitled Document</title>
<script src="http://code.jquery.com/jquery-1.9.1.js"></script>
<script>
$(document).ready(function(){
	//jquery kodları burada
});
</script>
</head>

<body>
</body>
</html>

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.