XSS Nedir?

Cross Site Scripting kelimelerinin kısaltmasıyla oluşan ve önlem alınmadığında korkulu rüya olabilecek bir tehlike. Çapraz siteler arasında script çalıştırma, kullanıcı bilgilerini ele geçirme gibi bir çok riske sebep olan bir yöntem. Hackerlarınsa en sevdiği yöntemlerden bir tanesi. Peki işin temeli nedir, nasıl çalışır önce kısaca ona bakalım.

XSS Nasıl Çalışır?

Gün içerisinde bir çok siteyi ziyaret ediyoruz ve oturumlarımız hep açık. Google, Facebook, Twitter, Borsa Ekranları ve bazen banka ekranlarımız gün boyu ya da günün bazı zamanlarında açık ve online. Bu da demek oluyor ki Sekme açık olmasa bile oturumlarımız aslında açık. Bankaların oturum süre kısıtlaması birazdan mantıklı gelmeye başlayacak. Açık olan bu oturumlarımıza; kötü niyetli bir hacker ya da kullanıcı, ziyaret ettiğimiz farklı bir siteler aracılığıyla erişim sağlayabilir. Dilediği işlemi yapabilir. Örneğin Facebook üzerinden bir sayfayı haberiniz olmadan size beğendirebilir ya da banka hesabınızdan haberiniz olmadan işlem yapabilir. Bu bazen korsan siteler üzerinden olabilirken eğer önlem alınmamışsa çok sık ziyaret edilen bir site üzerinden de yapılabilir. Bugün bilinen ve güvendiğimiz bir çok web sitesi üzerinden kötü niyetli kullanıcıların benzer saldırıları gerçekleşti. Elbette siteler kullanıcılarının güvenliği için her geçen gün daha çok önlem almaya devam ediyor. Bu durum aslında hackerlarla geliştiriciler arasında bitmeyen bir savaşa benziyor.

XSS’e Nasıl Önlem Alınabilir?

Önlem almak için kullanıcıların verilerinin kaydedildiği ve özellikler tüm kullanıcılara sunulduğu noktalarda veriyi süzmek gerekir. Php‘de bunun için htmlspecialchars() fonksiyonu bulunmakta. Bu fonksiyon aracılığıyla html tagları, kullanıcı tarafında çalıştırılamayacak hale getirilir. Ancak bu kesin çözüm değildir. Kötü niyetli kullanıcılar farklı teknikler geliştirerek bu fonksiyonun etrafından dolanmayı başarabilmektedir. jsfuck.com’daki örnek gibi farklı karakterlerle javascript betikleri yazmak mümkün olabiliyor. Elbette güncel tarayıcılar bu tarz açıklar için önlem alıyor ancak her kullanıcı güncel olamayabiliyor. O nedenle template sistemi kullanmak önemli. Bir çok geliştirici tarafından geliştirilen ve topluluk tarafından farklı testlere tabi tutulan sistemlerle daha güvenli kalmam mümkün olabilir. Özellikle Frameworklerin sundukları template sistemleri tercih edilebilir. Laravel Blade vs gibi.

Kapanış

Yazıyı yazarken aklıma tarayıcıların sekme özelliğini sundukları dönemler aklıma geldi. Bu dönemler aslında XSS açıklarının ayyuka çıktığı dönemlerdi. Büyük siteler büyük açıklarla karşı karşıya kalmışlardı ve önlem almaları zor olmuştu. O karanlık dönemler geride kaldı ancak %100 güvenlik diye bir şey yok. Her zaman tetikte olmakta fayda var. Her zaman söylendiği gibi, %100 güvenlik istiyorsanız sunucuyu kapatıp uyuyabilirsiniz 🙂 Yorumlarınızı bekliyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.